sedde uygulaması tekno maccaferri

Espey ve Hisarcık Atık Barajları Sedde Uygulaması

Ürün: Geogrid + Geomembran + Geotekstil
Problem İstinat Yapısı: Kütahya ili, Emet ilçesinde yer alan Espey ve Hisarcık Atık Barajları sedde yükseltme işidir. Sedde yapımında ve sızdırmazlık sağlamada geosentetikle kullanılmıştır. İstanbul ili, Ataşehir ilçesinde yer alan İstanbul’un en büyük camilerinden biri olan Mimar Sinan Camii projesi kapsamında caminin Tem otoyolu cephesinde istinat duvarı gereksinimi doğmuştur. Caminin otopark yolunun ve camiye ulaşım yolunun da üzerinde bulunduğu şevli alanda istinat duvarı yaparak hem şev kontrol altına alınmak istenmekte hem de yol için bir platform oluşturulması amaçlanmıştır. Ancak proje konsepti içerisinde yer alan peyzaja yönelik çalışmalarda beton yüzeyin konsepte uymaması, eğer betonarme bir istinat duvarı yapılması durumunda caminin mimari görüntüsünü olumsuz yönde etkilemesi, betonarme istinat duvarının istenilen görseli verememesi zeminin zayıf olmasından ötürü betonarme istinat duvarının ek zemin iyileştirmelerine gerek duyması işvereni alternatif çözümler aramaya itmiştir.

sedde yükseltme uygulaması
sedde uygulaması

Çözüm – Yeşil Terramesh İstinat Duvarı
İşveren ile ilk görüşmede, problem ve işverenin istekleri göz önünde bulundurulmuştur. Tekno Maccaferri çözüm konuları arasından bu proje için en uygun çözümün geosentetik donatılı yeşil terramesh istinat duvarı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
İşverenin talepleri doğrultusunda mimari detaylar hazırlanmış ve bu mimari konsepte bağlı kalarak statik ve sismik hesaplamalar yapılmıştır.  Ayrıca yer altı su seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı drenaj projesi de hazırlanmıştır. Toplam duvar yüksekliği 15,00 metre olmakla beraber değişken kesitli 3 kademe halinde duvar çözümlemesi yapılmıştır. Her bir kademe 5,00 yüksekliğinde olup duvar toplam uzunluğu 250,00’m dir. Duvar ön yüzeyinde yeşil terramesh modülleri kullanılmıştır. Ana taşıyıcı olarak ise Paragrid 80 geogridi her 0,76 m de bir yerleştirilmiştir. Yapısal dolgu da kullanılan malzeme, işverenin talebi üzerine ekonomik olması açısında şantiye alanına yakın başka bir şantiyenin temel kazısından çıkan grovak malzemesi kullanılması planlanmış ve laboratuvar testleri yapıldıktan sonra çıkan sonuçlar neticesinde hesaplamalarda bu malzemenin kullanılması uygun görülmüştür.
Yeşil Terramesh İstinat duvarı Uygulaması tamamlandıktan sonra duvar ön yüzeyine püskürtme çim uygulaması yapılmıştır.

espey-ve-hisarcik-atik-barajlari-sedde-uygulamasi

Müşteri ETİ MADEN
Ana Yüklenici UNİTEK İNŞAAT
Proje ve İmalat SEDDE UYGULAMASI
Kullanılan Ürünler GEOGRID+GEOMEMBRAN+GEOTEKSTİL
İşe Başlama Tarihi 2013
Facebook
Google+
https://www.teknomaccaferri.com.tr/espey-ve-hisarcik-atik-barajlari-sedde-uygulamasi
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.