Donatılı İstinat Duvarları ve Şevlerin Takviye Edilmesi

Toprak eğimlerin değiştirilmesinde karşılaşılan zorluklar. Zemin şev profillerinin doğal şev açılarını değiştirmek, şevde stabile kaybına sebep olabilir. Bu durum, yeni bir karayolu dolgusunun kapladığı alanı küçültmek ya da şevli bir bölgede inşa alanını büyütmek istendiğinde ortaya çıkabilir.

Geogrid takviye ile zemin performansının arttırılması. Tekno Maccaferri geogrid donatıları, zeminle beraber kullanıldığında, zeminin doğal halinden daha iyi bir performans göstermesini sağlar. Geogridler, inşa sırasında sıkıştırılmış dolgu içerisine yatay bir şekilde yerleştirilir ve güçlü çekme dayanımları, düşük şekil değiştirme ve güçlü aderans özellikleri sayesinde zemin güçlendirilir.

Düşük taşıma kapasiteli veya sismik bölgelerdeki toprak eğimler. Güçlendirilmiş zemin şevleri ve yapıları, özellikle taşıma gücü zayıf zeminler için idealdir; yapı, farklı oturumlarla diğer rijit çözümlere kıyasla daha iyi bir şekilde uyum sağlar. Bu özellikler sismik bölgeler için oldukça faydalıdır.

Tekno Maccaferri çözümleri sürdürülebilirlik sunmaktadır. MacGrid® WG, Paragrid® ve Paralink®’i gibi eşsiz geogrid donatıları, hali hazırda sahada mevcut olan dolgu malzemeleri gibi materyallerin güçlendirilmiş şevde yeniden kullanılabilmesine imkan verir. Böylelikle sahaya dışardan malzeme taşıma gerekliliği azaltılmış olur, sürdürülebilirlik kazanılır ve çevreyi kirletici kamyon faaliyetleri en aza indirgenir. 30 yılı aşkın bir süredir dünya çapında kullanılmakta olan Paralink®, günümüzün en fazla denenmiş ve test edilmiş geogridlerinden biridir.

Giderlerde tasarruf olanağı. Sahadan geri kazanılmış dolgu malzemelerinin geogridlerle kullanılarak maddi tasarruf elde edilmesi bir proje için son derece önemli olabilir. Bunun yanı sıra, ‘hibrid yapılar’ oluşturmak için farklı geogridlerin bir arada kullanılması da genellikle tasarımda verimi getirmekte ve geleneksel tekniklere nazaran daha hızlı bir inşaat süreci sağlamaktadır.

Maliyet düşürücü ve işlevsel hibrit yapılar. Terramesh® ve Yeşil Terramesh®, zemin güçlendirmenin esnekliğini modüler sistemin kullanışlılığı ile birleştirilmektedir. Fabrikada imal edilen cephe elemanları, geogrid desteği ve önceden belirlenmiş boyutları ile sahadaki kurulum süresini ciddi oranda kısaltmaktadır.

Mega-yapılar inşa etmedeki deneyimimizden gurur duyuyoruz. Bu deneyim pek çok “mega-yapı”yı başarıyla tamamlamamızı sağladı; takviyeli toprak eğim ve yapılarımız genellikle 30 metreden daha uzun boylarda inşa edilmektedir. Esasen, tahminen dünyada herhangi bir tedarikçinin temin ettiği en yüksek yapılar olan, 70 metrelik yükseklikte yapılar tasarladık ve uyguladık.

Bitki örtüsünün takviyeli eğimlere taşınması. ‘Yeşil şev’ söz konusu olduğunda, donatılı yamaçlar üzerindeki bitki örtüsü son derece önemlidir. Ayrıca uygun tohum karışımlarının, nebati toprağın ve erozyondan koruma ürünlerinin şeçiminde de yardımcı olmaktadır. Daha biçimsel ve kentsel mimari bir estetik çözüm için geosentetik donatılı bloklu istinat duvarı MacWall® sunulmaktadır. Beton blok, renkli şeritli duvara benzer estetik bir görüntü sunarken, dolgu malzemesi olarak geogrid takviyeli toprak güvencesi de sunar. Bu da müşterilerimize performans, maliyet ve inşaatın verimliliği avantajını sunar.

Eğim takviyesine alternatif olarak toprağın çivilenmesi. Bir projede donatılı şevi inşa etmek için yeterli alan olmadığında, zemin çivileme yapılabilir. Şev stabilitesinin zemin çivileme ile sağlandığı durumlarda, Macmat® R, zemin çivileri arasında kullanılmak üzere esnek yüzey güçlendirme ve koruma seçenekleri sunar.

Donatılı zemin ve yapılarımıza; dünya çapında otoyol, demiryolu toprak dolguları ve yapılarını desteklemek açısından güvenilmektedir.

Ürünler

Facebook
Google+
https://www.teknomaccaferri.com.tr/donatili-istinat-duvarlari-ve-sevlerin-takviye-edilmesi
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.