Çöpler Altın Madeni İstinat Duvarları Projesi

Çöpler Altın Madeni İstinat Duvarları Projesi

istinat duvarı uygulama

Çöpler Altın Madeni İstinat Duvarları Projesi
İstinat Yapıları – Ürün: Terramesh sistem – ParaLink 300-200kN  Erzincan / Türkiye

Problem: Erzincan ilinde yer alan Çöpler Altın Madeni’ nde yamaca oturan öğütücü alanının oluşturulabilmesi için 20m yüksekliğinde, açık ocak alanında ise çıkan cevherin araçlar ile getirilip çeneli kırıcı ünitesinin içine atılmasını sağlayacak 14m yüksekliğinde bir istinat yapısına ihtiyaç duyulmuştur. Öğütücü alanındaki duvarın yüksekliği düşünüldüğünde; bu yükseklikteki bir yapının kırıcı duvarı tepesinde oluşturulan döşeme üzerinden 40-60 ton ağırlığındaki kamyonların yaratacağı gerilmeleri hem statik hem de sismik koşullar altında karşılayabilmesi gerekiyordu. Bu sebeple rijit sistemlere oranla daha ekonomik olan esnek sistem istinat yapıları ile problemin çözülmesine karar verilmiştir.

Çözüm: Maden sahalarında bilindik ve sıradan olan betonarme sistemlerin rijit sistemler olması, sürekli meydana gelen yüksek boyuttaki sarsıntılar sebebiyle beton yapıda çatlamalara, kırılmalara sebep olmaktadır. Değişen çevre şartlarına uyum sağlayamayan beton yapılar yerini çevreyle uyumlu, esnek ve yeni teknolojik ürünlerin kullanıldığı geogrid donatılı istinat yapılarına bırakmaktadırlar. Bu sebeple Anagold Madencilik, alanında lider olan Tekno Maccaferri’nin geliştirmiş olduğu sistemler ile çalışmaya karar vermiştir. Tekno Maccaferri, geogrid ve gabion modüllerin analizini rahatlıkla yapabilen Macstar-W programı ile  yapmış olduğu içsel stabilite, devrilme, kayma ve genel stabilite hesaplamalarından sonra en uygun istinat yapısının Paralink geogridi ile güçlendirilmiş Terramesh Sistem olduğuna karar vermiştir. Uygulamada dolgu malzemesi olarak maksimum dane boyutu 76mm olan ve yapısal dolgu olarak tabir edilen kırmataş malzemesi kullanılmış olup; 25-30 cm tabaka kalınlıklarında serilip sıkıştırılmıştır. Hesaplar sonucu kullanılması belirlenen Paralink 300kN ve 200kN yüksek mukavemetli geogridler ile toplamda 4.685m2 yüzey alanına sahip 20m yüksekliğindeki öğütücü ve 14m yüksekliğindeki kırıcı duvarları Terramesh Sistem istinat duvarı olarak 4 ay gibi bir sürede imal edilmiştir.

Müşteri ve Ana Yüklenici Anagold Madencilik
Proje ve İmalat Tekno Maccaferri
Kullanılan Ürünler Terramesh Sistem ve Para Link
Proje Uygulama Tarihi 2016

Facebook
Google+
https://www.teknomaccaferri.com.tr/copler-altin-madeni-istinat-duvarlari-projesi-2
YouTube
LinkedIn
Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 217 53 70 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.Türkiye’de 25 yıldan uzun bir süredir Tekno Maccaferri olarak büyüyerek yürüdüğümüz bu yolda, 2019 yılı itibariyleMaccaferri Çevreci Mühendislik Çözümleri San. ve Tic. A.Ş. olarak yenilikçi bir anlayış ve vizyon ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.